Przyszłość Odry Odra rok później

Niecały rok po katastrofalnej w skutkach klęsce ekologicznej i swojej pierwszej podróży nad Odrę europosłanka Hannah Neumann ponownie wyrusza w podróż wzdłuż rzeki. Od 18 do 22 czerwca, w rozmowach z polskimi i niemieckimi przedstawicielami świata polityki, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego, chce ustalić, co wydarzyło się od czasu śnięcia ryb w sierpniu ubiegłego roku.

W jakim stanie jest rzeka dziś? Czy udało się w pełni przeanalizować katastrofę i czy podjęto odpowiednie środki, aby zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości? Gdzie w ramach stosunków polsko-niemieckich nadal potrzebna jest dyskusja i działanie na rzecz regeneracji ekosystemu oraz ochrony rzeki jako linii życia całego regionu? Jak wygląda europejska współpraca transgraniczna? Co trzeba zmienić w ustawodawstwie europejskim, aby w obliczu zmian klimatycznych lepiej chronić rzeki na całym kontynencie? Hannah Neumann odwiedzi Criewen, Schwedt, Mescherin, Gryfino, Szczecin, Kopice i Goleniów.

Pierwszym punktem jej podróży będzie wizyta w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry. W niedzielę, 18 czerwca od godz. 11:00, wraz ze stowarzyszeniem „Łączy nas Odra – Die Oder verbindet e. V.” oraz „Save Oder Die”, zaprasza na spotkanie polsko-niemieckiego społeczeństwa obywatelskiego w Mescherin. Pod hasłem „Szanse dla Odry” przez cały dzień będzie można uzyskać różne informacje, poznać możliwości zaangażowania i nawiązywania kontaktów na rzecz ochrony Odry i rozwoju polsko-niemieckiego regionu przygranicznego. Proszę o zgłoszenia do Marzeny Wazińskiej: ma.kf.wy@gmail.com

W środę, 21 czerwca pani Neumann, we współpracy z polską partią Zielonych oraz Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie, zaprasza na polsko-niemiecki panel dyskusyjny w Szczecinie. Pod hasłem „Przyszłość Odry” od godz. 16:30 będzie rozmawiać z europosłanką Zielonych Juttą Paulus oraz innymi przedstawicielami świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego o tym, jak można chronić Odrę i inne europejskie rzeki w obliczu kryzysu klimatycznego i zagrożenia dla bioróżnorodności. Program i rejestracja tutaj.

Skip to content